Polskie Towarzystwo Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych - PolLASA
powstało w czerwcu 2010 roku, a jego statutowym celem jest  promowanie jak najwyższego poziomu badań naukowych z użyciem zwierząt, a w szczególności:

Podnoszenie wiedzy o hodowli, utrzymaniu, dobrostanie i użytkowaniu zwierząt laboratoryjnych poprzez organizowanie kursów, warsztatów i szkoleń.

Upowszechnianie najnowszych osiągnięć z zakresu wiedzy o zwierzętach laboratoryjnych poprzez organizowanie lub współudział w organizowaniu posiedzeń naukowych, konferencji, czy kongresów z zakresu nauk o zwierzętach doświadczalnych, a w szczególności laboratoryjnych.

Wspieranie działań mających na celu podnoszenie jakości zwierząt laboratoryjnych, monitorowanie stanu ich zdrowia oraz cech biologicznych.

Wspieranie działań mających na celu przestrzeganie zasad humanitarnego traktowania zwierząt użytkowanych w badaniach naukowych, respektowanie zasad etycznych i odpowiedzialności naukowej.

Współpraca z innymi organizacjami w kraju i za granicą, zajmującymi się propagowaniem działalności naukowo- badawczej.

Współpraca z krajowymi i zagranicznymi producentami i dystrybutorami sprzętu, pasz i innych produktów stosowanych w hodowli i utrzymaniu zwierząt laboratoryjnych oraz sprzętu używanego w czasie doświadczeń.

Wspieranie działalności edukacyjnej, wydawanie książek, czasopism, broszur oraz innych publikacji związanych z celami Towarzystwa.

Zarząd PolLASA:
Prezes:
dr inż. Marta Gajewska - Centrum Onkologii-Instytut
Wiceprezes:
prof. dr hab. Elżbieta Wirth-Dzięciołowska - Centrum Onkologii-Instytut
Skarbnik:
dr inż. Monika Mikulska - SGGW III Lokalna Komisja Etyczna ds. Doświadczeń na Zwierzętach
Sekretarz:
dr Marta Kuczeriszka  - Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
Członkowie Zarządu:
dr Marlena Kamińska-Wełniak -  Instytut Medycyny Doświadczalnei i Klinicznej PAN
dr inż. Katarzyna Kisiel - Uniwersytet Warszawski